26.03.2021
Поділитися: 0
  • Facebook
4765

Основні переваги навчання читання дошкільнят в ігровій формі

Опанування грамоти можна назвати одним з найбільш важливих етапів підготовки до 1 класу. Попри те, що вміння читати не є обов'язковим для першокласників, цю навичку все ж краще розвинути ще до школи. Знання основ грамоти суттєво полегшить роботу з підручниками та навчальними посібниками, а також допоможе швидше влитися в навчальний процес.

Розуміючи все це, батьки намагаються скоріше навчити своїх дітей читати: змушують їх зубрити алфавіт, складати букви в склади, читати слова повністю. Однак не завжди просте заучування матеріалу приносить бажаний результат. Набагато ефективніше показує себе навчання читання дошкільнят саме в ігровій формі. Розповімо про цей метод докладніше.

з чого починати навчання дітей читання

З чого варто починати навчання читання дошкільнят?

Перед тим, як порівнювати переваги та недоліки різних підходів до опанування грамоти, потрібно зрозуміти, з чого повинен складатися цей процес. Розглянемо його на прикладі класичного або, як його ще називають, звукового методу, який використовується в сучасних загальноосвітніх школах. В його основі лежить послідовне і поступове вивчення матеріалу з переходом від простих тем до більш складних:

  • введення такого поняття, як «звук». На цьому етапі учні усно ділять слова на звуки, вчаться їх розрізняти.
  • вивчення алфавіту. Діти поступово запам'ятовують зображення і вимову кожної окремої літери, після чого вчаться читати з'єднуючи літери у склади.
  • поділ на склади. Тепер малюкам потрібно поліпшити навички роботи з текстом, навчитися розділяти слова на склади і читати їх.
  • швидке читання. Після освоєння складового етапу дітям потрібно навчитися читати слова повністю, а потім і цілими фразами.

методики навчання дітей читання

Популярні методики

Важливо пам'ятати, що всі перераховані етапи включені саме в класичну методику. Інші ж програми можуть істотно від неї відрізнятися. Так, наприклад, методика навчання читання В основі методики представлено читання одразу по складах замість того, щоб навчити дітей з'єднувати букви в  склади, які також є поєднаннями букв, але побудовані за іншим принципом.

Попри те, що ця програма має масу прихильників, більшість педагогів початкових класів не рекомендує її для занять з дошкільнятами. Якщо малюки звикли читати складами, та не розуміють, як складати букви у склади, їм складніше буде перевчитися. Адже складовий розбір є однією з важливих тем шкільної програми.

Аналогічно ставляться вчителі й до навчання за картками Домана. Цей метод дозволяє малюкам навчитися читати слова повністю, оминаючи звуковий, буквений і складовий етапи. З огляду на те, що опанування грамоти розглядається саме як підготовка до школи, все ж краще використовувати для занять послідовні програми.

ігровий формат навчання дитини читання

Чому вчити дітей у грі правильно?

Перед тим, як вибрати методику, потрібно оцінити рівень знань дитини і переконатися в тому, що їй буде цікаво займатися. Саме від залученості учня в освітній процес багато в чому буде залежати ефективність таких тренувань.

На відміну від дорослих, діти використовують свої прийоми для пізнання навколишнього світу, і одним з таких методів є гра. Через неї вони швидше і якісніше засвоюють знання, а тому саме ігровий формат рекомендується для занять з дошкільнятами.

Опанування грамоти у формі гри також значно результативніше, ніж звичайне заучування матеріалу. Граючи, дитина комунікує з педагогом, розвиваючи своє усне мовлення і краще запам'ятовуючи інформацію. Їй цікаво займатися, оскільки таке проведення часу має не тільки навчальний, а й розважальний характер.

ігрові методи навчання читання дошкільнят

Ігрова форма і методи навчання читання

Коли учнем є дошкільник, важливо зробити заняття максимально цікавими. Дотримуючись цього принципу, академія SMARTUM розробила свою власну програму навчання читання, засновану на ігрових методах. Курс дозволяє послідовно вивчити всі потрібні теми, закріпити знання учня і поліпшити навички відтворення і запам'ятовування тексту.

Використання чудово оформлених підручників і посібників, а також інтерактивних матеріалів та ігор робить навчання читання для дітей захопливим процесом, що не перевтомлює їх. Так малюкам вдається вчитися, зберігаючи інтерес протягом усього заняття, що позитивно впливає і на ефективність такого важливого етапу підготовки до школи, як опанування грамоти.